Ostroga i grot włóczni. Kolejne zabytki archeologiczne trafiły do Delegatury w Sandomierzu WUOZ w Ki
W ostatnich dniach do Delegatury w Sandomierzu WUOZ w Kielcach zostały przekazane dwa kolejne pradziejowe zabytki metalowe.
Pierwszy to ostroga kabłąkowata, wykonana z brązu, najbliższa typowi E5 wg typologii J. Ginalskiego, datowana na fazę B2-C1 okresu rzymskiego (II-III wiek n.e.), zapewne pochodząca z grobu ciałopalnego. Została znaleziona w Czekarzewicach Pierwszych w powiecie opatowskim. Najbliższe znaleziska podobnych ostróg (typu E) odnotowano w: Chmielowie Piaskowym, pow. ostrowiecki, Grzybowie, pow. staszowski, Gościeradowie, pow. kraśnicki i Kopkach, pow. niżański.
Do lat 90-tych XX wieku znanych było tylko niewiele ponad 40 ostróg tego typu, wykonanych zarówno z brązu, jak i z żelaza, zabytek jest więc stosunkowo rzadki, w dodatku bardzo dobrze zachowany.
Ostrogę do Delegatury WUOZ w Sandomierzu przekazał Pan Wojciech Rudziejewski ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”.
Drugim zabytkiem jest znaleziony przypadkowo w lesie między Rytwianami a Strzegomkiem w powiecie staszowskim żelazny grot włóczni. Zabytek jest mocno przerdzewiały, bez widocznych śladów patyny ogniowej. Jest to grot liściowaty, z tulejką i nitem mocującym go do drzewca. Najprawdopodobniej należy go wiązać z kulturą przeworską i okresem rzymskim, chociaż nie można wykluczyć jego przedrzymskiej (tj. z młodszego okresu przedrzymskiego) chronologii. Zabytek został przekazany do konserwacji. Po jej zakończeniu, zgodnie z wolą znalazcy, Pana Józefa Dulińskiego z Rytwian, zostanie przekazany do Muzeum Ziemi Staszowskiej w Staszowie.