top of page

Archeologia dla najmłodszych

ARCHEOLOGIA to dziedzina nauki, która zajmuje siÄ™ odkrywaniem najdawniejszej przeszÅ‚oÅ›ci czÅ‚owieka

​

PAMIĘTAJ! Archeolodzy nie zajmujÄ… siÄ™ badaniem dinozaurów!

​

Kiedy na Å›wiecie pojawili siÄ™ ludzie, dinozaury już dawno wyginęły. Å»yÅ‚y w innej epoce. PojawiÅ‚y siÄ™ na Ziemi ponad 200 milionów lat temu, a wymarÅ‚y okoÅ‚o 65 milionów lat temu.

Nauką o dinozaurach i innych pradawnych roślinach i zwierzętach jest paleontologia.

Odkrywaniem przeszÅ‚oÅ›ci czÅ‚owieka, oprócz archeologii, zajmuje siÄ™ historia. 

​

Historycy badajÄ…c dzieje odczytujÄ… to, co zapisano w dawnych ksiÄ™gach i dokumentach. Archeolodzy badajÄ… przedmioty wydobyte z ziemi, dawne osady i cmentarzyska oraz wszelkie inne Å›lady pozostawione przez ludzi żyjÄ…cych w przeszÅ‚oÅ›ci. 

​

Archeologia, podobnie jak historia, jest dziedzinÄ… nauki, którÄ… studiuje siÄ™ na uniwersytetach. Jest też wspaniaÅ‚Ä… przygodÄ… przez to, że archeolodzy poszukujÄ… Å›ladów przeszÅ‚oÅ›ci prowadzÄ…c badania wykopaliskowe i nigdy do koÅ„ca nie wiedzÄ…, co odkryjÄ… pod ziemiÄ…. 

​

rysunek: aNNA WOJDAN - KIELCE

rysunek:

małgorzata lato - lublin

Miejsce, w którym znajdujÄ… siÄ™ Å›lady obecnoÅ›ci ludzi w przeszÅ‚oÅ›ci i gdzie prowadzi siÄ™ badania wykopaliskowe, nazywa siÄ™ STANOWISKIEM ARCHEOLOGICZNYM

​

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych badajÄ… różne rodzaje stanowisk archeologicznych:

​

* stanowiska osadnicze, czyli dawne obozowiska, osady, grody, wsie, miasta

* umocnienia obronne, takie jak wały, fosy i fortyfikacje

* miejsca, gdzie wydobywano i przerabiano różne surowce, na przykÅ‚ad kopalnie krzemienia, miejsca wytopu rud metali, oÅ›rodki produkcji ceramiki, smolarnie

* miejsca kultu, na przykład kamienne kręgi megalityczne

* groby i cmentarzyska

* ślady dawnej uprawy roli

* pozostaÅ‚oÅ›ci „budowli” komunikacyjnych i transportowych, czyli drogi, mosty, akwedukty, porty

* skarby, czyli przedmioty, które byÅ‚y kiedyÅ› bardzo cenne, ich wÅ‚aÅ›ciciel ukryÅ‚ je w ziemi na pewien czas, na przykÅ‚ad dla zabezpieczenia przed kradzieżą, ale z różnych powodów nigdy ich nie odzyskaÅ‚; skarby wystÄ™pujÄ… też jako ofiary zÅ‚ożone bóstwom w ziemi lub w wodzie

 

W epoce kamienia skarbem mogÅ‚y być wytwory z krzemienia! KrzemieÅ„ byÅ‚ wówczas cennym surowcem, sÅ‚użącym do produkcji narzÄ™dzi i broni.

ZABYTKI ARCHEOLOGICZNE

Przedmioty, które odkrywajÄ… archeolodzy na stanowisku archeologicznym, to ZABYTKI ARCHEOLOGICZNE.

 

Zabytki, które można wyjąć z ziemi, wziąć do rÄ™ki, nazywa siÄ™ ZABYTKAMI RUCHOMYMI. To takie przedmioty, jak krzemienne ostrze czy fragment naczynia ceramicznego. Zabytki ruchome nazywa siÄ™ też ARTEFAKTAMI.

 

ZABYTKI NIERUCHOME to takie, których nie da siÄ™ wyjąć z ziemi i zabrać do muzeum, na przykÅ‚ad Å›lad po dawnym domostwie lub piwniczce. Po takich dawnych „budowlach” czÄ™sto zostajÄ… tylko ciemne plamy ziemi (zaciemnienia). Zabytki nieruchome nazywa siÄ™ OBIEKTAMI.

Zabytki archeologiczne może znaleźć każdy przez przypadek, na przykład na polu.

 

JeÅ›li znajdziesz przedmiot, który wydaje Ci siÄ™ bardzo stary lub przypomina zabytki archeologiczne, które już widziaÅ‚eÅ›, powinieneÅ› go pokazać archeologowi w najbliższym muzeum lub w specjalnym urzÄ™dzie, który nazywa siÄ™ Wojewódzkim UrzÄ™dem Ochrony Zabytków. O pomoc w przekazaniu znalezionego przedmiotu możesz poprosić rodziców lub nauczycieli. Archeolog powie Ci, czy znaleziony przez Ciebie przedmiot jest zabytkiem archeologicznym i czy należy go oddać do muzeum.

bottom of page