top of page

Odkrycie cmentarzysk kurhanowych w Górach Świętokrzyskich

  • MF
  • 29 lut 2016
  • 1 minut(y) czytania

W Górach Świętokrzyskich zostały odkryte dwa cmentarzyska kurhanowe. Kopce znajdują się w lesie na stokach Góry Truskolaskiej w Paśmie Jeleniowskim, między miejscowościami Gołoszyce a Bukowiany, kilkaset metrów od źródeł rzeki Opatówki.


Każde z cmentarzysk liczy po co najmniej 10-15 kopców, które mają 10-15 m średnicy i ok. 1,5 m wysokości. Można przypuszczać, że pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza.

Na jednym cmentarzysku kopce układają się w jednej linii, prawie wschód-zachód, kilka poza nią, ale jakby tworząc zaczątek kolejnej linii, natomiast na drugim cmentarzysku, oddzielonym od poprzedniego dość głęboką dolinką, są skoncentrowane na niewielkiej przestrzeni, w układzie chaotycznym.

Są to jedyne znane archeologom cmentarzyska kurhanowe w Górach Świętokrzyskich i w całym regionie (pomijając skupisko cmentarzysk pod Sandomierzem - Kleczanów, Międzygórz, Trzebiesławice i Winiary).

Odkrywcą cmentarzysk jest Krzysztof Słowik, archeolog, obecnie pracownik GDDKiA w Rzeszowie, który jako młody chłopak natrafił na nie kilkanaście lat temu, a ostatnio ich dokładne położenie ustalił na podstawie zdjęć lotniczych LiDAR. Na podstawie jego informacji cmentarzyska w terenie obecnie zlokalizował i przeprowadził ich wstępną inwentaryzację dr Marek Florek wspólnie z Markiem Juszczykiem z Delegatury WUOZ w Sandomierzu.


Zdjęcia: Marek Florek


© 2016-2019 by Klub Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej.

bottom of page