top of page

Bransoleta z brązu sprzed ponad 3 tysięcy lat znaleziona w Przybysławicach w pow. sandomierskim


Bransoleta z Przybysławic. Fot. M. Florek

Mieszkaniec m. Przybysławice w gm. Klimontów, pow. sandomierski, p. Piotr Sobolewski znalazł i przekazał do Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Kielcach piękną ozdobę z epoki brązu. Bransoleta została znaleziona w Przybysławicach. Jest zdobiona bardzo intensywnie na całej powierzchni z wyjątkiem partii wewnętrznych ornamentem grup kresek i linii. Reprezentuje typ masywnej bransolety z końcami stopkowatymi, waży 845 gram. Najbliższe analogie ma w bransoletach ze skarbów w Wiśniowej na Podkarpaciu (tam wystąpiła prawie identyczna), Miechowicach, woj. kujawsko-pomorskie, Bartnikach, woj. dolnośląskie i Stawiszycach, woj. świętokrzyskie.


Ozdobę należy datować na starszy lub środkowy okres epoki brązu (między 1500 a 1100 r. p.n.e.) i łączyć ze społecznością kultury trzcinieckiej lub wczesnej kultury łużyckiej.


Jest to pierwsze tego typu znalezisko w regionie sandomierskim, pomijając skarb z Międzygórza odkryty jeszcze w połowie XIX wieku i skarb z Janika k. Ostrowca Świętokrzyskiego (tam jednak wystąpiły bransolety innych typów) oraz bransoletę ze spiralnymi tarczkami z Bidzin.

Gratulujemy znalazcy wyjątkowego odkrycia, a szczególnie przekazania zabytku do sandomierskiej Delegatury WUOZ, dzięki czemu wzbogaca on naszą wiedzę o regionie, który jeszcze do niedawna był postrzegany jako ubogi w znaleziska metalowe z epoki brązu.

Tagi:

bottom of page